Campioanele aduc medalii. Întrebarea este simplă: statul când își face treaba?

Două campioane care au adus onoare României sunt lăsate de stat să aștepte de doi ani banii promiși, într-o demonstrație rușinoasă de nepăsare birocratică îmbrăcată în discursuri despre mândrie națională.
Două campioane care au adus onoare României sunt lăsate de stat să aștepte de doi ani banii promiși, într-o demonstrație rușinoasă de nepăsare birocratică îmbrăcată în discursuri despre mândrie națională.
Două campioane care au adus onoare României sunt lăsate de stat să aștepte de doi ani banii promiși, într-o demonstrație rușinoasă de nepăsare birocratică îmbrăcată în discursuri despre mândrie națională.
Link copiat.

Sunt momente în care România se bate singură. Nu pe teren, nu în sală, nu la masa de tenis sau pe podiumul de haltere, ci în birourile unde respectul pentru performanță se pierde printre hârtii, amânări și explicații care nu mai conving pe nimeni.

Bernadette Szocs și Mihaela Cambei, două sportive care au dus numele României în competiții internaționale, au spus că de doi ani nu și-au primit banii cuveniți pentru medaliile obținute. De doi ani. Adică timp suficient ca statul să organizeze conferințe, să facă poze, să trimită felicitări, să vorbească frumos despre „mândria națională”, dar nu și suficient cât să plătească ceea ce a promis.

Aici este rușinea. Nu în faptul că două campioane cer bani. Ele nu cer favoruri. Nu cer privilegii. Cer ceea ce au câștigat. Cer respectul minim pe care o țară ar trebui să îl arate celor care o reprezintă cu demnitate.

Când Bernadette Szocs spune că sportivii merg la competiții cu inima deschisă și reprezintă România cu mândrie, ar trebui să se audă până în birourile celor care au uitat de aceste premieri. Când Mihaela Cambei, vicecampioană olimpică, spune că ar fi vrut să investească acei bani, dar nu are ce să facă până nu intră, ar trebui să fie mai mult decât o declarație de presă. Ar trebui să fie un semnal de alarmă.

Pentru că sportul de performanță nu se face doar cu aplauze. Nu se face doar cu discursuri. Nu se face cu „avem încredere că se va rezolva”. Se face cu muncă, sacrificii, accidentări, ani de antrenamente și sprijin real. Iar sprijinul real nu înseamnă să chemi campionii la evenimente, să îi așezi lângă sigle și parteneriate, apoi să uiți că au drepturi.

Statul român are un talent aproape artistic de a apărea lângă sportivi când aceștia câștigă. Atunci sunt buni de fotografie. Sunt buni de postări oficiale. Sunt buni de cuvinte mari. Dar când vine nota de plată a respectului, brusc toată lumea devine ocupată, prudentă, birocratică. Performanța e publică. Plata rămâne privată, ascunsă undeva într-un sertar, probabil lângă alte promisiuni expirate.

Și cel mai trist este că aceste sportive vorbesc încă elegant. Nu urlă. Nu jignesc. Nu cer imposibilul. Spun doar că așteaptă. Iar asta face situația și mai rușinoasă. Când oamenii care au ridicat România pe podium ajung să aștepte doi ani pentru ceea ce li se cuvine, problema nu mai este la sportivi. Problema este la sistem.

Mihaela Cambei se pregătește pentru Campionatul Mondial din China, primul pas spre calificarea olimpică pentru Los Angeles. Bernadette Szocs continuă să ducă România în competiții grele. Ele merg mai departe. Se antrenează. Reprezintă țara. Își fac treaba.

Întrebarea este simplă: statul când își face treaba?

Pentru că o țară care își respectă campionii nu îi lasă să cerșească respectul cuvenit. Nu îi lasă să repete, în fața presei, că nu și-au primit banii de doi ani. Nu transformă premierea într-o loterie administrativă. Nu confundă recunoștința cu decorul de eveniment.

România nu duce lipsă de sportivi valoroși. România duce lipsă de instituții care să le fie pe măsură.

Iar dacă autoritățile vor să mai vorbească despre mândrie națională, ar fi bine să înceapă cu un gest simplu: să plătească sportivii pe care îi aplaudă. Altfel, toate discursurile despre performanță rămân exact ce par a fi: vorbe frumoase peste o nepăsare urâtă.

Articol publicitar vizualizări

(P) Cum îți păstrezi bugetul sub control când joci la cazino

Un ghid CazinoTare.ro despre disciplină, limite personale și decizii mai lucide atunci când divertismentul online implică bani reali.

Citește ghidul 18+. Joacă responsabil. Conținut publicitar.