AUR pentru România! Alexia Blănaru, campioană la Cupa Mondială de la Koper, la doar 16 ani

Alexia Blănaru a adus României aurul la bârnă, la doar 16 ani, confirmând la Cupa Mondială de la Koper că gimnastica românească are încă forță, talent și viitor.
Alexia Blănaru a adus României aurul la bârnă, la doar 16 ani, confirmând la Cupa Mondială de la Koper că gimnastica românească are încă forță, talent și viitor.
Alexia Blănaru a adus României aurul la bârnă, la doar 16 ani, confirmând la Cupa Mondială de la Koper că gimnastica românească are încă forță, talent și viitor.
Link copiat.

România a urcat din nou pe cea mai înaltă treaptă a podiumului în gimnastica artistică. Duminică, 31 mai 2026, la Cupa Mondială Challenge de la Koper, Slovenia, Alexia Blănaru a câștigat medalia de aur în finala de la bârnă, aducând delegației tricolore singura medalie a competiției.

La doar 16 ani, sportiva română a arătat maturitate, siguranță și curaj într-o finală în care fiecare ezitare putea schimba podiumul. După ce avusese cea mai bună notă în calificări, 13.466 puncte, Alexia a intrat în finală cu presiunea favoritei, dar și cu liniștea gimnastei care știe că poate controla aparatul.

În ultimul act, Blănaru a primit 13.300 puncte și a rămas în fața croatei Tina Zelcic, clasată pe locul secund cu 13.233 puncte, și a britanicei Alia Neve Leat, medaliată cu bronz, cu 13.100 puncte. Diferența a fost mică, dar suficientă pentru ca imnul României să se audă la Koper.

Bârna, aparatul care nu iartă, a devenit scena unei victorii românești. Alexia Blănaru nu a câștigat doar o medalie, ci a transmis un mesaj important: gimnastica românească are viitor, are caractere tinere și are sportive capabile să ducă mai departe o tradiție uriașă.

În aceeași finală de la bârnă, Daria Tanasă a încheiat pe locul 4, cu 12.400 puncte, foarte aproape de zona medaliilor. Prezența a două românce în finala aceluiași aparat confirmă că România rămâne competitivă într-o probă care a scris istorie pentru sportul nostru.

România a mai avut reprezentare și în alte finale. Ariana Cotu s-a clasat pe locul 4 la paralele, cu 12.133 puncte, iar Alexia Blănaru a concurat și în finala de la sărituri, unde a încheiat pe locul 8, cu 12.550 puncte.

La cea de-a 20-a ediție a concursului de la Koper, delegația României a fost formată din Iris Iordache, Ariana Cotu, Daria Tanasă și Alexia Blănaru. Gimnastele au fost însoțite de antrenorul Nicolae Forminte și de arbitra Adela Popa.

Aurul Alexiei Blănaru este mai mult decât o reușită individuală. Este o confirmare că munca din sală, răbdarea, disciplina și sacrificiul pot readuce România în prim-planul gimnasticii internaționale.

La Koper, România a avut o singură medalie. Dar a fost cea mai strălucitoare.

Iar numele ei este Alexia Blănaru.

Articol publicitar vizualizări

(P) Cum îți păstrezi bugetul sub control când joci la cazino

Un ghid CazinoTare.ro despre disciplină, limite personale și decizii mai lucide atunci când divertismentul online implică bani reali.

Citește ghidul 18+. Joacă responsabil. Conținut publicitar.