La Jocurile Olimpice de la Helsinki 1952, Iosif Sîrbu a câștigat primul aur olimpic din istoria României.
Detaliile care au schimbat istoria
Performanța la tir a avut o încărcătură istorică enormă. Într-un sport al calmului absolut, Sîrbu a reușit să controleze presiunea și să deschidă seria titlurilor olimpice românești. Un aur la tir nu produce spectacol sonor mare, dar produce istorie grea. Momentul a demonstrat că performanța olimpică românească putea veni și din discipline unde concentrarea, nu viteza sau forța, decide podiumul.
De ce contează și astăzi
Victoria lui Sîrbu este unul dintre momentele fondatoare ale sportului românesc.