La Barcelona 1992, Lavinia Miloșovici a câștigat aur olimpic și a continuat tradiția de elită a gimnasticii românești.
Detaliile care au schimbat istoria
Performanța ei a arătat că România putea produce campioane și după generațiile care construiseră deja mitologia acestui sport. Gimnastica românească funcționa încă la nivel înalt, cu dificultate, expresivitate și o disciplină care nu ierta nimic. Miloșovici a fost una dintre sportivele care au ținut România aproape de vârful mondial într-o perioadă de tranziție.
De ce contează și astăzi
Aurul de la Barcelona rămâne parte din patrimoniul gimnasticii românești.