News

Victorie clara pentru campioanele din Romania!

CSM București este invincibilă!

CSM București a învins echipa daneză FC Midtjylland cu scorul de 31-26 (16-13), la Ikast, în Grupa principală I a Ligii Campionilor la handbal feminin. Campioana Româiei e prima calificată matematic în sferturile Champions League. E al treilea an la rând când CSM ajunge în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSMB și-a asigurat prima poziție prin acest meci, venit fără emoții. Totuși, campioana României a trecut printr-un  un moment dificil la mijlocul reprizei secunde, când a fost condusă de Midtjylland cu 23-22 (min. 46). Româncele au reușit șase goluri consecutive (23-28, min. 54) și au finalizat soarta partidei.

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a campioanei României, cu 10 goluri, restul fiind marcate de Marit Frafjord 8, Amanda Kurtovic 4, Oana Manea 2, Isabelle Gullden 2, Aneta Udristioiu 1, Nathalie Hagman 1, Majda Mehemedovic 1, Gnonsiane Niombla 1, portarul Jelena Grubisic 1.

Sursa: sport.ro